Doğum fobisiyle baş edilebilir

Haz - 22 - 2012
zikoroya

Doğum fobisiyle baş edilebilir

Gebelik Fobisi     Hamile kadınlar bekledikleri minik misafirin özlem ve mutluluğunu tatlı bir telaşla yaşıyor. Fakat bazıları, doğuma kadar olan bu zaman dilimini ‘tokofobi’yle geçiriyor. Yunanca ‘doğum korkusu‘ anlamına gelen tokofobinin belirtileri arasında doğum yapma, doğum esnasında yaşanacak acılar ve sağlık problemlerinden yoğun bir şekilde korkmak yer alıyor.

Hatta pek çok kadın tokofobi yüzünden gebeliğini erteliyor. Yapılan araştırmalara göre kadınlar, bebekleri ya da kendilerinin sağlığına bir şey olacağından, doğumda ölmekten, bebeği kaybetmekten, sağlık ekibinin yarılış ya da eksik çalışmasından korkuyor. Bu korkunun altında ise kişilik yapısı, kaygı düzeyi, çevresel faktörler ve deneyim gibi etkenler yatıyor.

Zira küçük yaştan itibaren arıne, akraba, komşu ve arkadaşların anlattığı korkunç doğum hikayeleri pek çok kadını doğumdan korkar hale getiriyor. Uzman Klinik Psikolog Göksu Telmac, gebelik düşünen kadınlara bu süreci güvendikleri bir kadın doğum uzmanı ile yürütmelerini tavsiye ediyor. Korkunç doğum hikayelerinden ise uzak durmalarını istiyor.

e.kaya@zaman.com.tr

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.