CamilerDışarıda olduğumuzda vakit namazlarıınızı kılmak için uğradığımız camilerin, ibadet saati dışında kapalı oluşu pek çoğumuzu rahatsız eden bir durumdu.

Bu olumsuz tablo artık değişiyor. Diyanet’in yeni uygulamasıyla birlikte Türkiye’deki tüm camiler, bundan sonra en az 12 saat açık kalacak. Din görevlileri ise namaz vakitlerinin dışındaki belli saatlerde cemaatin sorularını cevaplandırmak üzere camilerde hazır bulunacak.

Yeni uygulamanın sinyallerini Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Cörmez’in, “Ülkemizin, Müslümanlığın, İslam dünyasının içinden geçtiği süreçleri dikkate aldığımızda vazifesine aşık hiçbir mihrap görevlisinin sadece günde beş vakit namaz vaktinde camiyi açıp, namaz bittikten sonra cemaatiyle bir sohbet bile etmeden camiyi terk etmesi en büyük hizmet kusurudur. Bu kabul edilemez. Onun için biz kendimizi böyle bir görev tanımına mahkum edemeyiz.” şeklindeki açıklaması vermişti.

Öte yandan camilerde 15 yılı aşkın bir süredir uygulanan merkezi vaaz sistemi de kaldırılacak. Diyanet mensupları artık kürsüden bizzat vaaz verecek.

e.kaya@zaman.com.tr

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.