Tutmayan Teknoloji Kehanetleri

May - 6 - 2013
zikoroya

Teknoloji Kehanetleri

 

DÜNYA ÇAPINDA ANCAK 5 BİLGİSAYARLIK BİR PAZAR PAYI VAR!

Bu sözleri 1943 söyleyen, TIME’ın kapağına geçecek kadar önemli biri olan IBM başkanı Thomas J Watson. Henüz bilgisayar üretimine başlamamış olan IBM bu konuda pazar araştırması yapıyordu ve o dönemde IBM‘in başkanı olan Thomas J. Watson, bilgisayarların gelecek vaat eden bir iş alanı olmadığını düşündüğünü bu şekilde dile getirmişti.

IBM başkanı aslında haklı sayılırdı çünkü o dönemde oda büyüklüğündeki bilgisayarları sadece ABD ordusu gibi dev kurumlar kullanıyordu ve zaten 2. Dünya Savaşı içinde olan dünyada bu bilgisayarları satabilecekleri en fazla dört beş müşteri çıkacaktı. IBM, bu sözlerden on yıl sonra ilk. bilgisayarını üretti. .

LİMİTLERE ULAŞTIK!
“Öyle görünüyor ki bilgisayar teknolojisiyle mümkün olanın limitlerine ulaştık.” Bu sözleri 1949 yılında sarf eden ve alanında ki en önemli matematik ve  fizikçilerden birisi olan John von Neumann‘ın onuruna pul bile basılmıştı.

Dünyayı ve geleceği şekillendiren en önemli insanlardan biri gibi görünüyordu ve onu tanımlamak için ı940’ların Steve Jobs‘u tanımlamasını yapmak da yanlış olmayacaktır. Ancak Neumann, hatasında ısrarcı olmadı ve gelişen bilgisayar teknolojisi için çalışmaya devam etti. Bu sözleri söyledikten birkaç yıl sonra labirentte yolunu bulabilen elektromekanik bir fare yaparak yapay zekanın temellerini attı.

640 KB HERKESE YETER!
Microsoft’un kurucusu Bill Gates‘in bu ünlü sözü, sonradan çok tepki topladı. Bill Gates, DOS işletim sistemini yapılandırırken, dünyadaki en gelişmiş kişisel bilgisayarın en fazla 640 KB(1 MB bile değil) belleğe sahip olacağını ve çok uzun yıllar boyunca bunun değişmeyeceğini düşünüyordu. Fakat, birkaç yıl içinde bilgisayarlar çok gelişti ancak DOS işletim sistemi (Windows’un atası) bilgisayarlardaki mega byte’larca belleği yok sayarak belleklerin sadece 640 KB’1ile çalışır halde kaldı.

Bu durum pek çok uygulamanın sorun yaşamasına neden olduğu için teknoloji dünyası 640 KB’ın üzerindeki bellek boyutu için “Yüksek Bellek” isimli bir uygulama icat etmek zorunda kaldı ve bilgisayarlar ancak bu şekilde daha gelişmiş uygulamaları çalıştırmaya başladılar.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Akıllı Telefonların 8 Harika Özelliği

   Akıllı Telefonların 8 Harika Özelliği

   Akıllı telefonlar özellikli telefonlardan tarihte ilk kez daha fazla satılırken. Bir bilgisayar kadar yetenekli bir telefona sahip olmanın önemini vurgulamakta ...

  • Akıllı Teknolojik Başlık

   Akıllı Başlik

   Sony'nin PlayStation için geliştirdiği HMZ- T2 adlı sanal gerçeklik başlığı, dev bir ekranda oyun oynuyormuş hissi yarattığı gibi üç boyutlu ...

  • Akıllı Teknolojik Gözlük

   Akıllı Gözlük

     Şimdilik sadece Google'ın üreteceğinj açıkladığı gözlük, minik bir projeksiyon aletiyle görüntüyü göz üzerine yansıtıyor. Fotoğraf çekip, video kaydedebilen Google Glass, ...

  • iPhone 5

   iPhone 5

   İşte karşınızda Cümle Alemin Beklediği Apple'in Yeni Teknolojisi: iPhone 5... Bu yıl 6. nesli tanıtılan Dünya'nın en populer aklıllı tekefon markası ...

  • Bill Gates Microsoft

   Bill Gates ve Microsoft

   60 milyar dolar $ servetin sahibi Microsoft'un kurucusu Bill Gates, 60 milyar dolara yaklaşan servetiyle dünyanın sayılı zenginleri arasında... Bill Gates Kimdir; ...

Bir Yorum

 1. led spotlight dedi ki:

  You tube, Twitter, and face book will soon join together and make the ultimate time waisting website. Called ” You twit face.”

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.