NEDEN DİYE SORMADAN ÖNCE

Haz - 10 - 2012
zikoroya

NEDEN DİYE SORMADAN ÖNCE

Tuba Yımaz         Ne gariptir hayat dedikleri… Sürekli bir kargaşa bir telaş bir yorulma hali. Hep şikayet eder insan ‘neden ben’ der durur daha bir karmaşık hale getirir durumu. Hiç iç muhasebe yapmadan sorgular durur. Bazen bu sorgulama çok ileri boyutlara da varabilir.

İnsanın bir denge hali vardır muhakkak. Bunu altüst eden pek çok faktör mevcut ne yazık ki. Aslında bunlara altüst etme hakkını veren yine kendisidir.merkezini iyi seçmeli insan en mükemmel olanı en kusursuz olanı koymalıdır bu yere. Yanlış ve gereksiz bir merkezi olursa hüsrana uğraması kaçınılmazdır. Yönelmesi gereken tek varlık vardır.

O onu ne üzer ne mahcup eder. Ama insan hep doğruyu ararken yanlışa tutulur. Bazen bilerek bazen bilmeyerek medet umar tutulduğu şeyden. Oysa biraz tefekkür etmek gerekir. Neden ben demek yerine daha iyi ne  yaparsam böyle olmazdı demeli şöyle bir gözden geçirmeli kendini.

Gelip geçici şeylere bağlanmak acı ve ızdırap verir. Rabbine yönelirse insan dara düşmez her daim muvaffak olur. Şefkati sonsuz birine sığınmak gibisi yoktur. Bu nazarla bakarsa acısı da hafifler o acının etkileme boyutu da değişir. Yanlış yerlere müracaat etmek çözümsüzlükten başka birşey vermez. Yeri geliyor en yakın dostumuz bile bizi üzüyor ve hayal kırıklığına uğratıyor ya da  bir başka sevdiğimiz. Ancak şunu karıştırmamak gerek insan yalnız kalamaz.

Dolayısıyla çevresinde hep birileri olacaktır fakat bunlara yüklenen misyonun belli bir sınırı olmalıdır. Hayatımızda hepsinin bir yeri vardır. İçi içe geçmiş halkalar gibi düşünürsek en merkezi noktaya Allahı koymak gerekir. Ondan sonra gelmelidir anne baba eş arkadaş kardeş, yaradandan ötürü sevmelidir seven kalp. O zaman rahata ve huzura kavuşur, daha bir anlam kazanır her şey…

Tuba YILMAZ
10.06.2012

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

7 Yorum

 1. eyüp dedi ki:

  çok güzel bir yazı. insan okuduğu zaman insanın aklında bazı güzel şeyler canlanıyor bunun için yazara çok teşekkür ederim.

 2. Hülya dedi ki:

  Bu kim acaba? Yeni yazar mı? bilgisi olan var mı? heyyyy aloooo…

 3. ayşe dedi ki:

  Evet yeni yazar galiba hülya kardeş. hayırlısı olsun diyelim…

 4. t.yilmaz dedi ki:

  teşekkür ederim arkadaşlar

 5. eyup dedi ki:

  yazar bu sitede yeni yazmaya başlamış olabilir ama yazısına bakalırsa tecrübeli olduğu kesin geri kalan hayatında başarılar diliyorum

 6. Yusuf dedi ki:

  İçimden “neden böyle bir yazıya ihtiyaç duyuldu” demek geldi 🙂

 7. İbo dedi ki:

  Hazır “Neden” demişken bende birşey sormak istiyorum.
  Neden BEN? 🙂 aRTIK BU SİTEDE TAKILACAM…

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.