Google Sürücüsüz Otomobil

May - 29 - 2013
zikoroya

Google Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz Otomobil

Sürücüsüz otomobil yani direksiyonda hiçbir direktör (şöför) bulunmadan hareket etmesi kavramı, NASA tarafından ikibinli (2000) tarihin daha başlangıcında düzenlemiş olduğu CarX yarışması sayesinde epeyce bir duyulmuştu. Düzenlenen CarX yarışmasının ana kuralı, hiçbir sürücü desteği olmadan Sürücüsüz Otomobilin tek başına çöl ortamında belirlenmiş bazı yeleri ziyaret ettikten sonra bitiş çizgisine ulaşması şeklinde konulmuştu. Yapılan bu tarihi yarışmadan sonra kendine ders çıkaran Google, Sürücüsüz Otomobil geliştirme çalışmalarına yoğunluk vermiş ve bu alanda deneyler yapmaya başlamış.

Sürücüsüz Otomobil

İlk defa geçen aylarda (Ağustos 2012) geliştirdiği Sürücüsüz Otomobillerin yaklaşık 500 km’lik yolu kazasız ve hatasız bir şekilde tamamladığını duyurdu. Cumhurbaşkanı ve Başbakanımızın da ABD ziyaretleri esnasında test etme fırsatı buldukları Sürücüsüz otomobiller bu sıralar pek dikkatleri üzerlerine çekmeseler de yakın bir zamanda trafikte sıkça karşılaşacağımız bir durum gibi gözüküyor.

Ticari taksiler veya özel araçlarımız bir kullanıcıya gereksinim duymadan trafikte ilerlerken biz arka koltukta paşalar gibi yayılıp günün gazetesini okuyup çayımızı yudumlayacağız.

Ama bu işin düşündüren tarafı eğer kaza yaparsak bu kimin suçu sayılacak. İşte bu noktada zerkaya.com okuyucuları devreye giriyor.

Hadi gelin bunun cevabını beraber bulalım.

-Bence ceza arabayı icat edene kesilir 🙂

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.