egzamaPek çok bebek ve küçük çocuk egzama geçirirse de yaşları büyüdükçe, egza­ma yatışmaya yönelir. Egzama genel­likle aileler içinde görülmekle birlikte, çoğunlukla çocuklardan birini etkiler. Egzama, bir alerjiden kaynaklanabilir; ayrıca saradan, ruhsal bir sarsıntıdan kaynaklanabilir. Ama çoğunlukla, belir­li bir nedeni yoktur.

Egzema Belirtileri :

Egzama, deride, çabucak kuruyarak çatlayan ve pek çok küçük kabarcıkla ya da küçük küçük sulu kabarcıklarla kaplanan İltihaplı lekelerle belirti verir. Çoğunlukla, döküntüye kaşıntı eşlik eder; döküntüleri kaşımak, daha da kötüleştirerek sulu kanayan yaralara yol açar ve çevreye yayılmalarını kolaylaştırır.

Egzama genellikle çocuğun yüzünde ve saçlı derisinde başlayıp, ellere, kol­lara ve bacaklara yayılır. Özellikle de­rinin kat yerleri ve giysilerin sürtün­düğü yerler, çok kötü bir görünüş alır.

Egzema Tedavisi Nasıl Yapılır :

Egzamalı çocukların bazılarında, inek sütüne alerji vardır. Alerjiye yatkın ol­dukları bilinen ailelerde, çocuğa, inek sütü verilmemesi, egzamanın ortaya çıkması olasılığını azaltır. Annesinin sü­tü yoksa (ya da yeterli değilse) ya da çocuğun memeden kesilme zamanı geldiyse, inek sütü yerine keçi sütü ve­rilebilir. Egzamaya, ev hayvanlarının tüy­lerine alerji de yol açabilir; bu durum­da çocuğun ev hayvanlarıyla ilişkisini kesmek gerekir.

Egzama genellikle derisi kuru çocuk­larda görüldüğünden, tedavinin en önemli yanı deriyi nemli tutmaktır.Ço­cuk çok sık yıkanmamalı ve deri üs­tünde kuruyan, ayrıca alerji kökenli egzamaya yol açabilen sabundan sakınılmalıdır.

Kuru sabun yerine, sıvı bebek sabu­nu kullanmak en iyi seçenektir. Ayrıca, bebeğin derisi çok kuruysa, nemlendi­rici bebek kremleri kullanılmalı ve ku­rumasını önlemek için. soğuk havada derisi iyice örtülmüş durumda tutul­malıdır.

Özellikle dikkat edilmesi gereken nok­ta, çocuğun kaşınmasını önlemektir: Kaşınma, döküntüyü kötüleştirir ve en­feksiyona yol açabilir. Bebeklere ve küçük çocuklara pamuklu kumaştan ya­pılmış parmaksız eldivenler giydirile­rek, kaşımayla kendilerine zarar ver­meleri önlenebilir; ayrıca, pamuklu iç çamaşırları ve çoraplar, egzamanın kö­tüleşmesini önlemeye katkıda bulunur. Duyarlı deriyi tahriş edebileceği için, yün çamaşırlardan özellikle kaçınmak gerekir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.