Edisonun Hayatı

Nis - 15 - 2014
zikoroya

Edisonun Hayatı…

Thomas Edison Kimdir?

Edisonun Hayatı 11 Şubat 1847’de ABD’nin Ohio Eyaletinde 7 kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmekle başladı. Thomas Alva Edison’un babası Hollanda asıllı Samuel Edison, annesi ise İskoç asıllı Nancy Matthaws Elliott Edison’dur. Geçirdiği ağır hastalıklar yüzünden okula geç başlamış olan Edison, anlama güçlüğü çektiği gerekçesi ile kısa sürede okulundan atıldı. Bu nedenle de evlerine gelen özel öğretmenler ve annesi yardımı ile eğitim aldı.

Thomas Edisonun Hayatı

Thomas Edisonun Hayatı

Edisonun Hayatı Mobilyacılık ile uğraşan Samuel Edison’un işlerinin kötü gitmesi nedeniyle, ailesi ile beraber Ohio’dan Michigan’a taşınmak zorunda kaldı. Ailesinin zor durumunda onlara destek olmak isteyen Thomas Edison, 12 yaşında tren istasyonunda gazete satmaya başladı ancak 15 yaşında trende yaptığı bir deney sonucu yangın çıkarınca işinden de kovuldu. İşsiz geçirdiği günlerde tren istasyonunda dolaşan Edison’un şansı, Michigan şirketinin varisi olan Jimmy Makkenzi’nin ayağının raylara sıkıştığı gün açıldı. Bu gence yardım etmesi, gencin babasının, onu Michigan Şirketine almasını sağladı.

Thomas Edisonun Hayatı

Thomas Edisonun Hayatı

5 yıl boyunca telgrafçılık ile uğraşan Thomas Edison, tamamen sağır olduktan sonra kendisine söylenenleri not etmeye başladı. Edison’a ait 3400 defterde bu notlardan oluşan toplam 5 milyon sayfa mevcuttur. 1868 yılında kendi yolunu çizmeye karar veren Edison’un kurduğu şirketin ilk patentli ürünü olan oy sayma makinesi sadece 5 adet satınca şirket iflas etti. Bu olay sonrasında Edisonun Hayatı yeni yaşam alanı olan New York oldu.

Edisonun Hayatı, ilk şirket deneyiminin kötü sonuçlarından yılmadı ve kendi adına bir mühendislik şirketi kurdu. New York’ta kurduğu bu şirket başarılı oldu ve kısa zamanda kar etmeye başladı. Elde ettiği karlar, New Jersey’de bulunan Menlo Parkı’na büyük bir araştırma laboratuarı kurmasını sağladı. Modern telefonun temelleri, Edison’un bu laboratuarda Grahambell’in gramofonuna mikrofon eklemesi ile atılmış oldu. Aynı zamanda 1877 yılında folyo diskin bir iğne altından geçirilmesi ile gerçekleşen dünyadaki ilk ses kaydı da yine bu laboratuarda meydana geldi.

1878 yılında William Walance’nin 500 mumluk kısa ömürlü lamba üretmesi, Edison’un en bilindik icadının da kapılarını açmış oldu. Bu ürünü daha kullanılabilir hale getirmek için yaptığı 13 aylık çalışmanın sonunda, tesadüfen kopan düğmesinin ipliği sayesinde, elektrik iletimini sağladı ve karbon ipliği cam ampül ile birleştirdi.

Edisonun Hayatı birçok ilki başardıktan sonra 84 yaşına kadar sürdü ve 11 Ekim 1931 tarihinde ABD’nin saygı belirtisi olarak tüm sokak lambalarını 1 dakikalığına kapatmasına neden olan ölümü gerçekleşti.

 

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.