Bir yİĞİT VARDI aDNAN mENDERESSabah kalktığımda takvimler 17.09.2012 tarihini gösteriyordu.  Güne erken başladım,   işlerimi halletmeye çalışırken sosyal medyaya da   göz atmayı   ihmal etmiyordum.  Sosyal medyada  gün içerisinde  ”Adnan Menderes” ismi büyük sükse yapıyordu.

Adnan Menderes  kimdir ?  Bu ismi tanımam fazlasıyla geç olmuştu…   İlköğretim ve lise yıllarımda sadece onun ismini taşıyan  bulvarı  biliyordum.  Adnan Menderes için Bediüzzaman  Hazretlerinin söylediği söz üzerine   ” İslam Kahramanıdır,  Adnan Menderes”   bu ismi tanımaya çalışmıştım.  Gerçekten de kahraman olup olmadığını sorgulamıştım.

Ezanı Türkçe okunuşundan  arapça olan asli diline   çevirmesi ,  kapatılan dini mağbetleri açması,  tek parti dönemine son verip çok partili döneme geçmesi dini değerler ve demokrasi açısından çok önemli gelişmelerdi.   Ben kahraman ifadesinin  bile bu kişi için az olduğunu düşünüyorum.

Bugün,   Akşam Gazetesi yazarlarından  Gürkan  Hacır,  Adnan Menderesle ilgili yazı kaleme almıştı.  Ayhan Aydan ile Adnan Menderes aşkını  ve kürtaj olaylarını yazmıştı.   Adnan Menderes için ”Kahraman” diyenleri eleştirmişti.  Gürkan Hacır beyefendiyi diyorum:

Bir yİĞİT VARDI aDNAN mENDERESBir yİĞİT VARDI aDNAN mENDERESBir yİĞİT VARDI aDNAN mENDERES

Efendimiz döneminde bir köpeğin karnını doyurduğu için Cennetle müjdelenen  fahişe kadın bile varsa.   Dini alanda ve demokratik alanda  bu işleri yapan insandan Kahraman olarak bahsedilmesi çok ütopik olmamalı…  51 yıl önce sebebi halen bilinemeyen olaylardan dolayı idam edilen Demokrasi Şehidimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Saygılar…

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

2 Yorum

  1. Ad Soyad dedi ki:

    demokrasi şehidi ise vay onun haline. ŞEHADET kavramı İSLAMİ’ dir. ALLAH için ve onun bize emrettiği değerler için ölünse ŞEHİT olunur.

  2. Salim Manav dedi ki:

    Türkçe Ezan ve Menderes kitabını okursan hangi değerler için şehit olduğunu anlayabilirsin…

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.