Ağız Kokusu

Ağız kokusuna (soluk kokusu da de­nir), çocuklar arasında çok ender rastlanır. Bulunması, genellikle çocuğun dişetierinde ya da dişlerinde bir sorun bulunduğunun ya da mide bozukluğu,boğaz enfeksiyonu gibi küçük bir sağlık sorununun belirtisidir.

Ağız Kokusunun Nedenleri : 

Ağız kokusunun birçok nedeni olabilir. En çok rastlanan neden, dişetleri hastalığı ya da diş çürümesidir. Bu durumlarda ağızdaki bakteriler soluğun kötü kokmasına yol açarlar.

Sindirim Sistemi Kaynaklı Ağız Kokusu : 

Sindirim siteminin işlevleri de ağız kokusuna neden olabilir. Sistemin düzgün çalışması sırasında bile, soğan, sarmısak ve çeşitli baharatların sindirilmesi sırasında ağız kokabilir.Mide nezlesi gibi enfeksiyonları bulunan çocukların genellikle ağızları kokar. Herhangi bir hastalık geçirdikten birkaç saat sonra da bir çocuğun veya bir yetişkinin ağzı çok kötü kokabilir. Ayrıca, bademcik iltihabı da soluğun kötü kokmasına neden olabilir.

Solunum Sistemi Kaynaklı Ağız Kokusu :

Solunum sistemi hastalıkları da  ağız kokusuna yol açabilirler. Çocukta burun nezlesi ya da sinüzit (sinüslerin iltihaplanması) geçici olarak ağız kokusuna neden olabilir. Daha ciddi ve daha ender görülen bronş ya da akciğer hastalıkları, özellikle de irinlenme durumu oluşmuşsa, soluğun kötü kokmasına yol açacaktır.

Çocukta denetim altına alınmamış şeker hastalığı ya da böbrek yetmezliği bulunması gibi ender durumlarda da, belirtilerden biri, ağzın kendine özgü bir biçimde kokmasıdır.

Ağız Kokusunun Tedavisi :

Başka belirtiler yoksa, çocuğunuzu diş doktoruna götürerek dişlerinde ya da dişetierinde yolunda gitmeyen bir şeyler olup olmadığına baktırmanız yerinde olur. Diş sağlığı önemsenmezse, çürüyen dişlerin tedavi edilmesi, hatta çekilmesi gerekebilir.

Diş doktoru büyük olasılıkla, dişler ile dişetleri arasındaki ceplerde oluşmuş ve dişetlerindeki iltihabı başlatmış sert plakları kazıyacaktır. Diş sağlığına gerçekten dikkat edilmezse, dişetlerini yarmak ve sonra dikmek gerekebilir. Bu nedenle, böylesine “sert” bir tedaviden korumak için, çocuğunuzun dişlerinin ve dişetlerinin bakımını düzenli olarak yapmasını sağlamanız gerekir.
Diş doktoru, çocuğunuza dişlerinin ve dişetlerinin bakımını nasıl yapması gerektiğini gösterecektir. Dişlerini temizlerken çocuğunuzun bu öğütlere uymasını sağlayın; sonra da, ideal olarak üç-altı ayda bir, düzenli olarak kontrola götürün.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Ağız Kokusu

   Ağız Kokusundan Korunmanın Pratik Yolu

   Kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden Ağız Kokusu, tükettiğimiz gıdalardan kaynaklandığı gibi bazı hastalıkların da habercisi olabiliyor. Diş ...

Bir Yorum

 1. palyaço dedi ki:

  bilgilendirme için teşekürler

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.