Yemek Duası

Tem - 26 - 2012
zikoroya

Ey bizi nimetleriyle perverde eden sultanımız!

Şeklinde başlayıp devam eden yemek dusının birde hikayesi var.

Rivayetlere göre 1900′ lü yıllarda yaşamış bir manevi zatın kaleme aldığı bu dua, o zatın talebeleri tarafından yemekten sonra okunurmuş. Bu manevi zatın gönül gözü açık talebelerinden biri bir gün uykusunda bir rüya görür.

Rüyada Peygamberimiz, Sahabe efendilerimiz ve birçok evliyanın içerisinde bulunduğu bir yemek sofrasında bulur kendini. Yemekler yiyilip sıra Peygamberimizin Sofra Adaplarından olan Yemek Duasına geldiğinde Efendimiz bu zatı işaret ederek ‘hadi bize bir dua et’ şeklinde buyurur. Kendisinden dua beklenen bu ilim talebsinin aklına kendisinden ders aldığı Manevi zatın şükür için yazdığı o dua gelir aklına ve duayı okur. Peygamberimiz duayı çok beğenir ve bir kere daha okunmasını buyurur, tekrar edilen duayı Peygamberimiz tekrar okunmsını buyurur v bu şekilde dua tam üç kez okunmuş olur.

Rüya gören talebenin bu durumu diğer talebe arkadaşlarına ve Hocasına anlatmsıyla her yemekten sonra bu duanın okunması adet olmuş ve işte günümüze böyle ulaştırılmış

Yemek Duası

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

2 Yorum

  1. Pretty dedi ki:

    Çok teşekkürler gerçekten işime çok yaradı…

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.