XCOM Enemy Unknown

Ara - 1 - 2012
zikoroya

Dünya’yı Uzaylılara Yedirmeyiz

xcom oyunu

XCOM ismi, oyun dünyasında çok önemli bir yere sahip, 1994’te, yani yaklaşık 18 yıl önce ilk defa ortaya çıktığında, dönemin tüm teknik kısıtlarına ve oyun dünyasının küçücük bir pazar olmasına rağmen. olağanüstü bir fenomene dönüşmüştü ve bilgisayar oyunlarında strateji/taktik türüne dair bir çığır açmıştı. On milyonlarca genç bu oyunun etkisinde kalarak yetişmiş, oyun yaklaşık 20 yıldır, devam oyunları veya onu taklit eden başka oyunlarla beraber, bugün yüzmilyarlarca dolar seviyesine ulaşmış video oyun pazarını etkilemişti.

İşte şimdi, 18 yıl önceki ilk XCOM oyununu, yapımcılar yeniden yorumlayıp sıfırdan programladılar.

Bugünün teknolojileri ve oyun trendleri göz önüne alınarak hazırlanan oyun, fikir olarak ilk oyunu anımsatsa da, görsellik ve oynanış olarak tamamen yepyeni bir oyun duruyor karşımızda.mdi, 18 yıl önceki ilk XCOM oyununu, yapımcılar yeniden yorumlayıp sıfırdan programladılar.

xcom unknown

XCOM, dünyayı istila etmek için gizli bir plan yürüten uzaylıları, dünyayı paniğe sürüklemeden gizlice engellemekle yükümlü askeri bir örgütün ismi, Bu askeri örgüt, tüm dünya ülkelerinin katılımıyla gizlice kurulmuş durumda, Ancak sadece askerlerden oluşmuyor. Bünyesinde, bilim insanları. mühendisler ve siyasetçiler de yer alıyor. Bu gizli örgüt, UFO’ları görüldükleri anda avlıyor, yere inmeyi başaran uzaylıları ise gizli operasyonlarla ele geçirip, uzaylıların dünyayı ele geçirme planlarını durdurmak için çalışıyorlar.

xcom oyunu

Son derece sürükleyici ve aksiyonu bir an olsun durmayacak şekilde tasarlanmış bu yeni oyun, temelde bir strateji oyunu, Ancak, bir strateji oyununun yavaş, sıkıcı, detaycı karakteri yerine yetenekli yapımcıların oyunu hızlı bir aksiyon oyununa benzettiğini göreceksiniz ve oyunu bitirdikten sonra bile tekrar tekrar oynamak isteyeceksiniz. Yalnız uyaralım, XCOM oyunlarını daha önce oynamadıysanız, bu oyundan sonra yaşamda bir level daha atlamış olacaksınız, dünyaya başka bir gözle bakacak, kendinizi tüm yaşamı stratejik bir bakış açısıyla planlarken bulacaksınız.

Çok acayip bir oyun!

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Max Payne

   Max Payne Oyunu Tanıtımı

   2001 yılında ilk kez karşımıza Çıkan Max Payne, o yıllarda genç bir polis olarak suçlularla savaşıyordu. Ancak bu sıradan bir ...

  • Rappelz Oyunu

   Rappelz Oyunu

   RAPPELZ'IN YENI BÖLÜMÜ YAYINDA! Avrupa'nın önde gelen ücretsiz çevrim içi oyun yayıncılarından Gala Networks Europe'nın Avrupa'da gPotato (www.gPotato.eu) oyun portalı altında ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.