Sosyal oyun endüstrisinin lideri

Farm Ville, Draw Something, Mafia Wars gibi oyunları çatısı altında’ bulunduran Zynga‘nın kurucusu Mark Pincus, 2 milyar dolarlık bir servetin sahibi.

Mark Pincus

Sosyal ağ sitelerinde oyun denildiğinde akla gelen ilk isim olan Zynga‘nın kurucusu Mark Jonathan Pincus,13 Şubat 1966 San Fransisko doğumlu başarılı bir girişimci. Mimar bir anneyle, ABD’Ii politikacılara ve CEO’Iara halkla ilişkiler danışmanlığı yapan bir babanın oğlu olan Pincus, eğitimine Francis W. Parker adında bir okula anaokulundan girerek başladı.

Burada 12 yıl eğitim alan Mark Pincus, 1984 yılında mezun olarak üniversite hayatına başladı, Pennsylvania Üniversitesi’nde’ Fen Fakültesi’nde öğrenimi tamamlayan Pincus, okulu bitirdikten sonra 6 yıl kadar pek çok risk sermayesi ve finansal hizmet veren şirkette çalıştı.

Daha sonra Hong Kong’a gitmeye karar veren Pincus, burada Asian Capital Partners’ta iki yıl kadar Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. İki yıllık sürenin sonunda ABD ‘ye dönmeye karar veren Pincus, Harvard Business School’da MBA yapmaya başladı. Buradan mezun olduktan sonra ise çeşitli şirketlerde farklı görevlerde bulundu, ilk girişimini 1995 yılında Freeloader’ı kurarak başladı.

1997 yılında Support.com’u kuran Mark Pincus, 2003’te ise tribe.net ile üçüncü girişimini hayata geçirdi. San Fransisko merkezli, internet ve mobil tabanlı oyunlar yapan bir şirket olan Zynga ise Temmuz 2007’de Mark Pincus, Michael Luxton, Eric Schiermeyer, Justin Waldron, Andrew Trader ve Steve Schoettler tarafından kuruldu.

Mark-Pincus

En popüler oyunları arasında Farm Ville, Draw Something, Bubble Safari ve Mafia Wars bulunuyor. Çok hızlı bir şekilde tanınan firma, 2011 yılında halka arz edildi. Şirket bu halka arz ile 1milyar dolar gelir elde etti. Zynga‘nın halka arzı, 2004 yılında halka arz olan Google’dan bu yana en büyük halka arz olarak biliniyor.

Şirketi kurdu, zengin oldu

Zynga‘yı kurmadan önce 30 milyon doları bulunan Mark Pincus, bugün 2 milyar dolara yakın bir servete sahip. Yaptığı ilk yatırım ise kendisine özel bir uçak ve San Fransisko’dan güzel bir ev satın almak oldu.

Gerçek para ile oyun dönemi

Mark Pincus, sosyal ağlarda oynanan oyunlardan elde ettiği başarıyla ingiltere’de gerçek para ile oynanan oyun dönemini başlatıyor, Yapılan açıklamaya göre; ZyngaPlusPoker ve ZyngaPlusCasino adlı iki farklı oyun seçeneği kullanıcılara sunulacak.

Mark-Pincus-zynga

Köpeğinin adını şirketine verdi!

Şirketin adının neden Zynga olduğunu biliyor musunuz? Mark Pincus‘un Zinga adında, buldog cinsi bir köpeği var. Hatta Zinga, şirketin bütün toplantılarına katılıyor ve bütün konuşmaları dinliyor. Pincus şirketi kurduğunda zlngo.com alan adı alınmış olduğundan, şirketi Zynga olarak kurmaya karar vermiş.

Kendi sanal çiftliğini kur

Facebook ve MySpace’de oynanan oyunların en ünlüsü olan Farm Ville ilk uygulamaya alındığında bu sosyal ağlarda büyük ses getirmişti. Oyuncuların kendi sanal çiftliğini kurabildiği bu oyun, yaklaşık 70 milyon kişi tarafından oynandı.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Sosyal Medya

   Sosyal Medyada Etkileyici Sözcükler

   Sosyal Medyada Etkileyici Sözcükler Video ve fotoğraf sosyal medyada çok önemli ama güzel sözlerin, doğru metinlerin de hakkını yemeyelim. çoğu arkadaşınızın ...

  • pinterest

   Sosyal Ağlar Facebook ve Pinterest

   FACEBOOK' A YORUM DÜZENLEME ÖZELLİĞİ GELİYOR Facebook'da bir gönderiye yorum yaparken yanlışlık yaptığınızda, onu değiştirmenin tek yolu silip yeni bir yorum ...

Bir Yorum

 1. Stephentor dedi ki:

  Hello. And Bye.

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.