SinüzitSinüzit , sinüslerin, yani gözlerin ve burunun çevresinde bulunan, hava dolu boşlukların iltihaplanmasıdır. Sinüsler, burnun içini kaplayan mukozayla örtülü dar geçitlerdir. Boğazın üst yanına bağlanır ve burna açılırlar; bu yüzden de burundaki ya da boğazdaki bir enfeksiyon, sinüslere kolayca yayılabilir Bu durumda içerini örten mukoza iltihaplanır ve sümükle (müküs) tıkanabilir. Sinüzit, sinüsleri pek gelişmiş durumda, olmadığından bebeklerde pek görülmezse de, Üç yaşının üstündeki çocuklarda oldukça sık görülür.

Sinüzit Belirtileri :

Başlıca belirti, genellikle bir ya da her iki yanaktaki ya da alındaki iltihaplı sinüs üstünde hissedilen ağrı ya da sancıdır. Etkilenen alan, dokunulunca ağrır ve agrı genellikle, çocuk öne eğilir ya da uzandığı zaman şiddetlenir. Ayrıca, çocuğun ateşi yükselebilir,  burnundan yeşilimsi bir akıntı gelebilir gözleri sulanabilir.

Sinüzit Nedenleri :

Sinüzit, genellikle  bir nezleyi, öksürü­ğü ya da bademecik iltihabını izler. Ço­cuğun burun etrafında biçim bo­zukluğu varsa, sinüsleri serbestçe boşalamadığından sinüzite daha yatkın olur.

Sinüzit Tedavisi :

Hafif sinüzit iki üç günde kendiliğin­den temizlenir. Şiddetli nöbetler, ço­cuklarda çok ender görülür.Çocuğu­nuz böyle bir nöbet geçiriyorsa, dok­toru antibiyotik ve damar genişlemesi gideren tatlar (dekonjestan) verebilir. Buğu solutma mukusu yu­muşatarak çocuğun sinüslerinin boşalması sağlanabilir.Ama çocuğunuzun kaza sonucu kaynar suyla haşlanma­ması için çok dikkatli uygulanması gerekir. Çocuğunuz sık sık sinüzit geçiriyorsa, doktoru sinüslerinin temiz­lenmesi için küçük bir ameliyat önere­bilir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.