Sıcaklarda Serinlemenin Yolları

Tem - 19 - 2012
zikoroya

Birçoğumuz bu sıcaklardan bunalıp, kendini gölgelik alanlara, denizlere ve soğuk suya teslim etmek istiyor.

Peki bu yaz günlerinin getirmiş olduğu kavurucu sıcaklarda birazcıkta olsa serinlemek için neler yapabilirsiniz biliyor musunuz?

Bol Su Tüketin

Gün içerisinde yoğun sıcaklardan dolayı çok fazla miktarda su kaybediyoruz. Kaybedilen su miktarını geri kazanmamız gerekiyor. İnsan vücudunun diri kalabilmesi, hücrelerin beslenebilmesi için bol su tüketimi şart. Uzmanlar sağlıklı bir insanın günde 2,5 litre su içmesi gerektiğini söylüyor. Fakat bu oran kavurucu sıcaklarda 4 ila 4,5 litreye kadar çıkabiliyor.

Soğuk Değil, Ilık Su İçin

                Midenin ısısı 38 derecedir. Sıcaklarda içilen buzlu suyu ısıtabilmek için midenin ısısı yükselir ve bu bir süre sonra sizin terlemelerinizin artmasına sebep olur. En ideali ılık su tüketmektir. Ilık su ile serinleyemem diyenler, suyun sıcaklığını 14 derecede sabit bırakabilirler. Ama önerilen sıcaklık 24 ila 28 derecedir. Sıcak bölgede yaşayan insanlar bu ritme alışmıştır ve soğuk su tüketiminde kaçınırlar.

Ilık Su İle Duş Alın

                Kavurucu sıcaklardan bir hayli bunalınca kendinizi soğuk suya teslim etmeyin. Vücut ısısı soğuk suyu daha ideal dereceye getirebilmek için artacak, ve gereksiz enerji tüketimine, terlemelerinizin artmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca ılık su ile duş almaya çalışın. Bu sayede bünyeniz suyun ideal seviyesine alışacak ve terlemeleriniz azalacaktır.

Üç Renk Meyve Yiyin

Sıcaklarda vücudunuzun kaybettiği su miktarını, meyve tüketerek dengeleyebilirsiniz. Ama meyvelerdeki şeker miktarına dikkat etmek gerekiyor. Sıcaklarda gereksiz şeker tüketimi bazı rahatsızlıklara sebep olabilir. O yüzden üç farklı renk meyve ile beslenin. Karpuz ve kavun öncelikli tavsiyelerimizdir.

 

                Klimalara Dikkat Edin

Serinleme konusunda akla gelen ilk serinletici muhtemel klimadır. Ama çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle bu sıcaklarda çok iyi geliyor diye karşısında sızıp kalmayın. Bildiğiniz gibi, fazlası zarar. Boyun tutulmalarına, üşütmelere sebep olabilir. Dikkatli olun.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • Su Döngüsü ve Oluşumu

      Su Döngüsü ve Hayat

               Su döngüsü ve hayat Allah insana birçok konuda bilgi ve imkan vermiştir. Örneğin günümüzdeki teknoloji sayesinde, pek çok şeyin ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.