Sara HastalığıTıp dilinde “epilepsi” adı verilen sara­‘ya, özellikle küçük çocuklar arasında oldukça sık rastlanır. Dünyada aşağı yukarı her 100 çocuktan 51 sara nö­beti geçirir.

Saranın Belirtileri :

Nöbetten sonra sara geçiren çocuk büyük olasılıkla uykulu bir halde olacak ve uyumak isteyecektir.Hatta yaklaşık bir saat boyunca kol ve bacağında felç durumu belirir.Büyük nöbet denilen bu biçim yetişkinlerde de görülebilmektedir.

Küçük Nöbet: Küçük nöbet genellikle çocuklarda ve gençler görülür.Yetişkinlik çağına gelindiğinde ise ortadan kaybolur.Küçük nöbet geçiren kişi genellikle yere düşmez fakat bir iki saniyeliğine dünyayla ilişkisi kesilir.

Bölgesel Nöbet : Sara nöbetinin üçüncü biçimi olan bölgesel nöbet genellikle kolun yada bir ayağın anlık sarılmasından meydana gelir.Kimi zaman ise belirtilen uzuvlar seyreyerek tepki verebilir.

Şakak Lobu Sarası : Bu nöbeti geçiren hastalar genellikle dudak şaplatma, sık sık dudak yalama, başını geri atma ve yüz buruşturma hareketleri yapar.

Sara Tedavisi :

Bir nöbet sırasında tek yapabileceğiniz şey çocuğu güvenli duruş konumuna getirmenizdir. Nöbet geçince, çocuğu konuşarak yatıştırın ve yatağına gitmesine yardım edin.
Nöbet on dakikadan uzun sürerse ya da birkaç nöbet birbirini izlerse, sürekli solunum tutulması beyin yıkımına neden olabileceği için. acil tıbbi yardım isteyin.

Tıbbi tedavi: Büyük nöbetler beyindeki anormal elektrik etkinliğini denetim altına alabilen, çırpınma önleyici (antıkonvülsan) çeşitli ilaçlarla tedavi edilebilir. İlaç tedavisi, nöbetlerin sıklığını azaltacaktır; hatta nöbetler bütünüyle ortadan kalkabilir. Yalnız, çırpınma önleyici ilaçların, uyku hali gibi istenmeyen yan etkileri olabilir.Çocuğunuzun ilaç tedavisini yakından gözlemeniz ve kaygı verici yan etkiler ortaya çıkarsa doktoruna bildirmeniz gerekir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • sara hastaligi

      Epilepsi (Sara Hastalığı)

      Epilepsi (Sara) Epilepsi bundan bir kaç yıl öncesine kadar nöbetli hastalıklar içerisinde en sık rastlanılanıydı. Fakat tıp biliminin gelişmesi ve insanların bu ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.