sirozKaraciğer Sirozu:

Siroz sertleşme demektir. Karaciğer sirozu da karaciğerin sertleşmesidir. Sebebi kesinlikle anlaşılamamıştır. En çok alkoliklerde ve yetersiz protein (et) ile beslenenler de görülür. Bulaşıcı sarılık hastalığı da siroza dönüşebilir. Bazı sirozlar irsidir. Şu halde aslında bir tek değil bir çok siroz hastalıkları vardır. Ancak bütün sirozların ortak bir yanı da vardır. O da karaciğer hücreler olması ve yerlerini sert bağ dokusu (nedbe) almasıdır. Bu hücre azalması belirli bir sınıra erişince karaciğer yetmezliği belirtileri ortaya çıkar. Yani halsizlik, dermansızlık, sarılık, burun kanamaları, varisler, bulantı, iştahsızlık el ve ayakta şişme ve karında su toplanması belirir. Sirozlu hastalar alkol ve diğer zehirlerden kaçınmalı protein (etlerden) zengin bir perhiz izlemelidirler. Karında su toplanması casino spiele online fazlalaşırsa iğne ile boşaltılabilir. Ayrıca tuzsuz rejim en faydalı olacak yöntemlerden biridir.

Safra Kesesi İltihaplanması :

En çok safra taşı olanlarda görülür. Bazen taş olmadan da ortaya çıkabilir. Bu iltihabı yapan mikroplar paratifo veya koli basili cinsindendîr. Şiddetli sancı, yüksek ateş bulantı ve kusmalar bu hastalığın başlıca belirtileridir. Ağrı karnın sağ ve üst tarafında, karaciğerin altında hissedilir. Safra kesesi bazen iltihap sonucu delinerek peritonit yapabilir. Onun için vakit geçirmeden tedavisine başlanmalıdır. tedavi için mümkünse kese derhal ameliyatla çıkarılır. Aksi halde antibiyotikler kullanılarak iltihap dağıtılmaya çalışılmalıdır. Eğer ki rahatsızlık safra kesesinde ise mutlaka bir uzman doktora görünülmesi gerekir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • sarılık

   Sarılık ve Tedavi Yöntemleri

   Sarılık : Sarılık safranın kana karışarak deriyi sarıya boyamasıdır. En önce göz aklarında, avuç içlerinde ve tırnaklarda farkedilir. Gün ışığında bakılmalıdır. ...

  • karaciger

   Karaciğer ve Karaciğer Yetmezliği

   Karaciğer vücudun en büyük organıdır. Karnın sağ ve üst kısmında bulunur. Görevi vücuttaki kimyasal değişmeleri yönetmektir. Vücudun ihtiyacı olan şeker karaciğerde ...

Bir Yorum

 1. awesome stuff here dedi ki:

  Im thankful for the article.Really thank you! Really Cool.

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.