Psikolojik Rahatsızlıklar

Eki - 7 - 2012
zikoroya

psikonevrozPsikolojik rahatsızlıklar diğer hastalıklara oranla tıp dünyasında büyük bir yer tutmaktadır. Özellikle bu yönde araştırma yapan tıp bilimcilerin psikolojik hastalıkların zamanla daha da ilerlediğini hatta yeni tür hastalıklar meydana geldiğini belirtmektedir. Gerek sosyal yaşam gerekse alevi sorunlardan dolayı sıklıkla meydana gelen psikolojik hastalıklar uzman görüşüne başvurulmadan kendi kendiliğine geçecek bir hastalık türü değildir.ze

Fobi tedavi yöntemleri

Kapalı yerler, yüksek yerler, caddeden geçinen kanser, kalabalık, yalnız kalma fobiler. Psikonevroz tedavisi için çeşitli sinir ilâçları muvcuttur. Ayrıca Psikoanaliz denen konuşma tedavisi de tatbik edilir. Bunda şuur altına gizlenmiş hastalık sebeplerinin açığa çıkarılması öngörülür.

Histeri 

Bayılma, görme, İşitme, hareket ya da duyu kaybı gibi rahatsızlıklara yol açan ve aynı zamanda çeşitli hastalıklara evham etme olarak bilinen psikolojik rahatsızlıktır.

Psikonevrozlar rahatsızlığı

Bunlara kısaca nevroz da denir Bu hastalıkların özelliği kişinin akıl, zekâ, yargı, duyu, hafıza gibi düşünme, çalışma ve yaşaması için gerekli yeteneklerine, dokunmadıkları halde o kimsede kuruntu, korku, keder, üzüntü, evham gibi ruhsal şikâyet ve bozukluklara yol açmalarıdır. Çeşitli şekilleri vardır: Anksiyete: Kuruntu, korku, çarpıntı, terleme, baygınlık, evham başlıca belirtileridir.

Psikolojik hastalıklar mutlaka bir psikolog gözetiminde tutulmalıdır. Gerekirse antidepresan tedavisi uygulanmalıdır. Fakat doktor vermeden herhangi bir depresyon ilacı kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçların oldukça güçlü yan etkileri bulunmaktadır bu yüzden mutlaka uzman görüşü almalısınız.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • ruh

      Ruh Hastalıkları

      İnsan beyninin en önemli özelliklerinden biri basit bir alıcı verici makine şeklinde işlemesi ve alınan izlenimlerin önce bir gölden geçirilip ...

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.