Mide Hastalıkları

Eyl - 13 - 2012
zikoroya

mideSindirim sistemi ağız, yutak, yemek borusu, mide, bağırsak ve karaciğerin bütününe verilen isimdir. İnsanın yürüme­si, düşünmesi, çalışması v.s. gibi bü­tün işlemleri için gerekli enerjiyi veren besinler sindirim sistemi yo­luyla alınır. İnsan vücudunu bir makineye benzetirsek, bu makinenin iş­lemesi için gerekli yakıtı sağlayan sindirim sistemidir.

Besinlerin parçalanması ve ıslatılarak yumuşaması ağızda yapı­lır. Dişler, ağız ve çene kasları, dit, tükrük bu görevi yerine getirir. Mide kasları çok kuvvetlidir, enine, bo­yuna ve halka şeklinde kasılmalarla besinleri boza kıvamında bîr subye haline getirir. Mide ayrıca tuz asidi ve pepsin salgılar. Bunlar etlerin ille sindirimini yapar ve   aynı zamanda vücuttaki yabancı mikropları öldürür. Besinler mideden ince bağırsağa ge­çer, burada salgılanan ‘’enzim’’ de­nen maddelerle gözle görülmeyecek kadar ufak parçalara ayrılırlar ve bağırsak tarafından emilerek kana karışırlar, Karaciğer ve pankreas bezleri yağların sindirimi için gerek­li maddeleri salgılarlar. Emilen be­sinlerin posaları kalın bağırsağa geçer ve dışkı halinde dışarı atılır.

Besinler içinde su, sulu madde­ler ve şekerli besinler en kolay ve çabuk sindirilir. Etlerin sindirimi bi­raz daha uzun sürer. En zor sindiri­len besinler yağlardır.Bağırsaklarda vücut için faydalı birçok bakteri (mikrop) yapar. Bunlar aralarına zararlı mikropları sok­madıkları gibi, vücuda yararlı birçok vitamini de oluştururlar. Ağızdan gelişigüzel alınacak bazı ilaçların, örneğin antibiyotiklerin, bu bakterileri öldürerek vücuda zararlı mikropların üremesine yol açabileceğini unutmamak gerekir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • ulser

   Mide Ülseri ve Gastrit

   Gastrit ve Gastrit Tedavisi : Midenin zayıf düşerek iyi sindirim yapamaması,  ağrı, ekşime, yanma, gaz gibi belirtilerin görünmesine gastrit denir. En ...

Bir Yorum

 1. Louboutin Pumps dedi ki:

  this money it can save on this buying hiatus heading a good amount of before you continue this recently pleasing regular activity one more time need to have of sense of guilt,

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.