İshal ve Kabızlık

Eyl - 19 - 2012
zikoroya

kabizlikKabızlık :

Çok sık görülen bir şikayettir. Hasta önce hiçbir ilâç kullanmadan tedaviyi denemelidir. Bağırsağı müshillere alıştırmaktan kaçınmalıdır.Kabızlığın sebebi az hareket etmek, az su içmek, az sebze yemek ve kuru şeyler yemektir. Yemek vaktini birkaç sandviçle geçirenlerde sık görülür. Yemeklerin düzenlenmesi, yeşil sebze ve meyvaların, ve tahılların bol miktarda yenmesi ile kabızlık önlenebilir. Ayrıca ilâca gerek yoktur. Kabızlık eğer ki normalin üzerinde bir sürede geçmemiş ise mutlaka bir uzman görüşü almak gerekmektedir. Aksi takdirde bağırsakta kalıcı sorunlara yol açabilmektedir.

İshal ve İshal Tedavisi :

Bağırsak hareketlerinin hızlanması sonucu dışkının koyulaşamadan sulu bir şekilde dışarı atılmasıdır. En çok zararlı mikropların bağırsakta üreyerek iltihap yapmaları sonucu olur. Ancak sinirsel ve ruhsal sebeplere bağlı ishaller de olabilir. Örneğin; kolit denen hastalıkta ishalsık görülür. Seyahat edenlerde görülen ishal de ihtimal bu cinstendir. Vücudun alışmadığı yemekler ishal yapabildiği gibi zehirli maddeler, bozuşmuş ve kokuşmuş yemekler de ishale neden olur. Hafif ishal vakaları perhizle geçebilir.Kızarmamış ekmek, galeta, beyaz peynir, pirinç lapası, koyu çay faydalıdır. Su, süt, çorba, limonata gibi sıvılar bol miktarda verilerek bağırsak yoluyla kaybolan çok miktarda su karşılanmalıdır. Şiddetli ishallerde ilk yapılması gereken iş uzman bir doktora başvurmaktır. Çünkü bu dizanteri, kolera, tifo, paratifo, koli gibi bir hastalığın belirtisi  olabilir. İshal anlaşılacağı üzere çok hafife alınmayacak bir rahatsızlıktır.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.