İlk Televizyon

May - 5 - 2012
zikoroya

İlk Televizyon ve İlk Renkli Televizyon

Zamanımızın vazgeçilmezi olan televizyonların hayat hikayesi uzun yıllar öncesine dayanır. Yapılan deneme ve çalışmalar nihayet sonuç vermiş ve 1923 tarihinde John Logie Baird İngiltere’ nin Hastings kasabasında bir şekilde görüntü almayı başarmıştı ama bu görüntüyü başka yere aktarmak yani yayınlamak için geliştirilmesi lazımdı ve john amca bunun için yaklaşık üç yıl boyunca çalışmasını sürdürdü. Takvimler 1926 tarihini gösterdiğinde  John Logie Baird ilk defa televizyon yayını yapmayı başarmıştı. Bu yayın CRT olarak adlandırılan tüplü televizyonla gerçekleştirildi. Philo Taylor Farnsworth ismi de bu icadın tarihinde geçmektedir.

Philo-Taylor-FarnsworthJohn-Logie-Baird

 

 

 

 

 

 

TV 1930 yıllarında beyaz eşya olarak satılıyordu ve büyük talep görüyordu. Mesela 1936 yılında yapılan Berlin Yaz Olimpiyatları bazı evlerde televizyondan izlenmişti. Renkli televizyonlara yönelik çalışmalar 1940 yılında başlamıştı. İlk renkli televizyon 1950 yılında ABD de satışa sunulmuştu. Lakin renkli televizyonun tam anlamıyla gelişimi 1960 yıllarına kadar sürmüştür.

İlk Televizyon Resimleri

ilk televizyonilk televizyonilk televizyonilk televizyonilk televizyonilk televizyonilk televizyonilk televizyon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.