Hazımsızlık – Mide Sancısı

Eyl - 14 - 2012
zikoroya

mideDenilebilir ki, bir insanın hayatta en çok şikâyette bulunduğu şey hazımsızlıktır. Hazımsızlık çok zaman, ağır yemeklerden ve çok yemekten olur. Bu dikkatsizce yemenin normal bir sonucudur. Bazen ise mide hastalığına bağlıdır. Gastrit denen bu hastalıkta midenin sindirim gücü zayıflamıştır. Daha ender olarak mu de iltihapları, ülser, kanser ve kansızlık  da  hazımsızlığa   sebep  olabilir. Şüphe uyanırsa bu yönlerden inceleme ve muayeneler yapılmalıdır. Mide filmi kıymetli bir yardımcıdır. Basit hazımsızlıklar istirahat etmekle ve soda, meyve tuzu v.s. içmekle geçer.

Unutmamalıdır ki, hazımsızlığın başlıca nedeni vücudumuza aldığımız besinlerden kaynaklanmaktadır. Bu rahatsızlığın ağırlıklı olarak ülkemizde görülmesinin sebebi de yiyeceklerimizin kalitesiz olmasından ve düzensiz beslenemeden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden yiyeceklerinizi seçerken ve öğünlerinizi hazırlarken mutlaka dikkatli olmalısınız.

Gaz ve mide sancısı: Çok zaman hazımsızlıkla beraberdir. Gastrit ve kolit denen hastalıklarda sık görülür. Sinir sisteminin düzensiz çalışmasının etkisi büyüktür. Gazı önlemek için sık aralarla  az ve hafif besinler yemek, ağır yemeklerden kaçınmak, gaz yapan şeyler (fasulye, nohut, lahana v.s.) yememek gerekir. Bağırsaktan gazı atan ilâçlar da kullanılabilir.

Mide üzerindeki her sancının mideyle ilgili olması şart değildir. Örneğin; safra kesesi, pankreas ve bağırsak sancıları da mideye vurabL lir. Eğer sancı yemeklerle ilgili İse, yani ya aç karnına, ya da tok karnına beliriyorsa büyük bir ihtimalle mide sancısıdır. Gastrit, ülser ve kolit midede sancı yapan başlıca hastalıklardır. Tedavisi için bu bölümlere bakın.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • Ramazan Yemekleri

      Ramazanda Reflüye Dikkat

      Hepimizin bilmekte olduğu gibi, Ramazan ayına yaklaşmaktayız. Niyetli olanlar, iftarda veya sahurda ağır yemekler tüketip hemen ardından yatağa girerek sağlığınızı ...

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.