Gülümsemek Değerimizi Artırır

Haz - 16 - 2012
zikoroya

GülümsemekDuygularımızın çevremizdeki insanlara sirayet ettiği bir gerçek. Fakat bu duygu etkileşimi sadece yakınlarımızla olmuyor.  Sokağa çıktığınızda tanımadığınız insanlara daha güler yüzlü olmayı denediğinizde bunu fark edebilirsiniz.

Çünkü bilim adamları, tanımadığımız kişilere gülümsemenin insanlar arasındaki bağı güçlendirdiğini, onları görmezden gelmenin ise anında olumsuz etkilere yol açtığı yaptıkları deneyle kanıtladı. Society for the Study of  Motivation dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, gülümseyerek selam verilen kişiler, kimsenin suratına bakmadığı kişilere kıyasla kendilerini insanlara daha bağlı ve yakın hissediyor.

Aksi halde insanlar psikolojik bir acı çekiyor hatta bu acı fiziksel boyuta da genişleyebiliyor. Hatta bazı araştırmalar, yalnızlığın daha zayıf bir bağışıklık sistemine veya atardamarların sertleşmesine sebep olduğunu gösteriyor.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.