cift gormeArpacık ve Tedavisi :

Göz kapağı kenarındaki yağ bezlerinden birinin cerahatle dolarak büyümesidir. Bunu yapan stafilokok denen mikroplardır. Doktorun vereceği penisilin cinsinden antibiyotikler kullanılmalıdır.

Çift Görme Hastalığı :

Bakılan cisimlerin çift görülmesi göz damarları veya sinirlerindeki bir hastalığın sonucu olabilir. Vakit geçirmeden bir uzman hekime başvurarak tam bir muayene yaptırın.

Gece Körlüğü :

Gece körlüğü denilen rahatsızlık alaca karanlıkta etrafı iyi görememektir. Buna halk arasında ”tavuk karası” adı da verilir. Sebebi A vitamini eksikliğidir. Kısa süre A vitamini kullanarak bu rahatsızlık iyileştirilebilir.

Göz Nakli :

Gözün ön kısmındaki cam gibi saydam tabaka görmeye engel olacak kadar bulanmış ve beyazlaşmışsa, bu kısımdan pencere şeklinde bir parça çıkarılarak yerine ölmüş bir kimseden alınan saydam tabaka aşılanır. Buna göz nakli daha doğrusu ”saydam tabaka” nakli adı verilir.

Göz Yanıkları :

Göze kimyasal maddeler (tuz-ruhu, sirke, kezzap v.s.) sıçramışsa, ilk yapılacak iş hemen musluğun altına koşarak bol su ile gözü yıkamaktır. Gözü katiyen ovuşturmayım Şiddetli ışınlar da gözün dibinde yanıklara sebep olur. Uzun müddet güneşe bakmak ya da kaynak elektrodlarını seyretmek tehlikelidir. Bu gibi durumlarda siyah camlı gözlüklerle gözü koruyun.

Göz Çapaklanmaları :

Göz kapakları kenarında yağ kıvamında sarı bir madde birikmesine ve göz kapaklarının birbirine yapışmasına çapaklanma adı verilir. Bunun sebebi göz kapağı kenarındaki yağ bezlerinin iltihabıdır. Doktorun vere. ceği antibiyotikti merhem sürülürse geçer.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • goz İltihaplanması

      Göz İltihabı ve Tedavisi

      Gözler göz çukuru denen iki kemik yuva içine yerleşmiş olup arkalarından çıkan göz siniri ile beyne bağlıdır. Görme ışık sayesinde ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.