Görünmez Kentler “ŞAM”

May - 13 - 2012
zikoroya

Şam sokakları

                 Tarihin şanlı kenti  Şam; şimdi kim bilir nasıl bir sessizliğin içindesin “kurşunların sessizliği” kim bilebilirdi ki tarihin bunca ihtişamından sonra , bunca ilim insanın yetiştiği topraklar kan rengi ile boyanacak. Gürünmez kentleri biz İtalo CALVİNO‘nun    kitabından bir gün görebiliriz umudu ile okuduk. Ya sen Şam  nasıl olduysa sen gözler önün de öyle bir gürünmezliğe büründün ki?   ne gözler seni görmek  ne de  kulaklar seni işitmek istiyor.  Kaderine terkedilmişliğin  portresini çiziyor seni görmek istemeyen gözler. Feryatlarınından bir senfoni yapmış dinliyor seni işitmek istemeyen kulaklar. Halbu ki seni görmek ve duymak isteselerdi şimdi kimbilir sokakların da çocuk cıvıltıları olacaktı. Ama neylersin ki bunca sessizliğin içerisin de halen annelerin feryatları ve sen Şam görünmezliğin içerisin de halen kanlar içesin de unutulmaz sokakların ve oyun oynaması gereken cansız çocuk bedenleri …     “Ne  zaman göreceksiniz,  görmesi gerekenler”

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

Bir Yorum

  1. yıldıray Berk dedi ki:

    Meşhur bir söz vardır “Roma bir günde kurulmadı” diye en az Roma kadar köklü bir geçmişe sahip ŞAM’da bir günde kurulmadı ama tüm insanlığın gözü önünde bir günde yıkılıyor. aslında bu yıkılan ne şamdır nede suriye, yıkılan insanlığın içinde ki merhamet ve adalet duygusudurki, heyhat biraz daha beklersek çok geç olacak.

zikoroya
bg
Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.