İçe BasmaPek çok anne ve baba, hiç de böyle bir şey olmadığı halde, çocuklarının düz taban olduğu kaygısına kapılırlar. Be­beklerin düz taban görünmeleri, ayak tabanlarında, topuğun önündeki keme­ri dolduran çok miktarda yağ dokusu bulunmasıdır; söz konusu kemer, ayak kullanılıp, güç kazandıkça biçimini alır. Küçük çocuğunuzun düz taban oldu­ğundan kuşkuya kapılırsanız, ayakka­bılarının altına bakın. Ayakkabılarının altları (tabanları) iç kenarları boyunca belirgin biçimde yıpranmışsa, ayak ke­merleri gerektiği gibi gelişmemiş ola­bilir. Bu durumda hemen doktora ya da bir ayak sağlığıuzmanına kontrol ettirin.Kemerlerin gerektiği gibi geliş­mesini sağlayacak egzersizler önerebi­lirler.

İçe Basma Nedir :

İçe basma diye adlandırılan biçim bo­zukluğunda, çocuğun ayakları içe dö­nüktür. Yürümeyi yeni öğrenen çocuk­larda içe basmaya çok sık rastlansa da, çoğunlukla kendiliğinden düzelir. Ama içe basma, bacakların içe dönük olma­sından da kaynaklanabilir.

İçe Basma Tedavisi : 

İçe basma durumu yalnızca ayaklarda ortaya çıktığı zaman, sorun zamanla, çocuk üç yaşlarına geldiğinde, herhan­gi bir tedaviye gerek kalmadan kendili­ğinden düzelir. Düzelme olmazsa, bu bozukluk ayaklar alçıya alınarak, en­der durumlarda da cerrahi yoldan (ameliyatla) düzeltilebilir.

Bacakların içe dönük olması da, ço­cukların büyük çoğunluğunda, altı ya da yedi yaşlarına geldiklerinde kendi kendine düzelir. Altı yada yedi yaşına gel­melerine karşın bu kusurun düzelmediği çok az sayıda çocukta da bacağın üst bölümünün kemiklerini yeniden hizaya sokmak için, uzun vadede çok iyi sonuç veren bir ameliyat uygulanır.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.