Dişinizdeki çürük çocuğunuza bulaşmasın!

Dişinizdeki Çürük     1 ile 2,5 yaş arasındaki çocukların ağız ve diş sağlığından ebeveynler sorumlu.

Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, bebek doğduğunda ağız ortamı çürük yapıcı bakteri içermediği için diş çürüğünün, anne ve babadan çocuğa bulaşabilen bir hastalık olduğuna dikkat çekiyor.

Diş çürüğünün çocuğa bulaşmaması için ebeveynin bebeğini beslerken kasık, emzik, biberon gibi aradan kendi ağzıyla temasta bulundurmadan kullanması gerekiyor. Aksi halde organizmalar bebeğe aktarılıyor.

Ayrıca bebeklerin beslenmesi sırasında ballı emzik ve şeker içerikli sıvı gıdalar içeren biberon kullanmak da ‘biberon çürüğü‘ olarak adlandırılan üst ön kesici dişlerde çürüklerin oluşmasına yol açabiliyor.

Üç yaşından sonra bu risk azalıyor. Bebeklerin altı ayda bir diş kontrolüne götürülmeleri diş sağlığı için büyük önem taşıyor.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • PSİKOLOJİK TEST

      PSİKOLOJİK TEST

        Her gün düzenli olarak; a) dişlerimi fırçalamam. b) dişlerimi bir defa fırçalarım. c) dişlerimi üç defa fırçalarım.   Şeker, çikolata, dondurma gibi yiyecekleri, a) sürekli ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.