KansızlıkKansızlık (tıp dilinde anemi) oksjenli akciğerlerden, bedenin enerji gereksin­mesi duyan başka bölümlerine taşıyan alyuvarları etkileyen bir bozukluktur. Kan hücrelerindeki ‘ Hemoglobin ‘ adı verilen kırmızı boyar maddenin düzeyi düştüğü zaman ortaya çıkar.

Kansızlığın Nedenleri :

Kan yitimi ya da kemik iliğini etkileyen bazı ender hastalıklar kansızlığa yol açabilirlersede , kansızlığın en yaygın ne­deni, beslenme rejiminde demirin eksik olmasıdır.Beslenme konusunda çok nazlı olan. birçok yiyeceği sevmeyen çocuklar, hamile kadınlar ve yaşlılar , kansızlığa çok yatkındır.

Kansızlığın Belirtileri :

Klasik kansızlık belirtileri, enerji yok­sunluğu, bayılma nöbetleri ve ten ren­ginin soluk olmasıdır. Kansız çocukta aynı zamanda çabuk öfkelenme, çaba gerektiren herhangi bir hareketten sonra soluk soluğa kalma ve çok çabuk yorulma görülebilir. Ciddi durumlarda sarılık gelişebilir; çocuğun büyümesi du­raklayabilir ya da eklemlerinde dönem dönem gelen ağrılar olabilir.

Kansızlığın Tedavi Yöntemleri :

Basit demir eksikliği kökenli kansızlık bir kan incelemesiyle anlaşılarak, demir içeren haplarla ya da iğnelerle , tedavi edilir .

Kansızlıktan Korunma Yolları : 

Hemoglobinin üretilmesi için demir ge­rekir; dolayısıyla beslenme rejimi, et ve sakatat (özellikle karaciğer ve böb­rek), yağlı balık, yumurta, vb. demir bakımından zengin besinler içermeli­dir.

Çocuğunuz yemek seçiyorsa ve ye­mek saatleri aranızda gerçek bir sava­şa dönüşüyorsa, doktoruyla konuşun. Çocuğunuzun beslenme rejimini ta­mamlamak için tadı güzel ve güvenilir bir kuvvet şurubu (tonik) verebilir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya
zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.