CD nasıl yapılır?

Mar - 26 - 2012
zikoroya

CD nasıl yapılır?

CD             1981’de Japon ve Hollandalı bilim adamları müzik endüstrisinde devrim yaratacak bir aygıt icat ettiler ve cd icat ettiler.

Günümüzde bu dahice aletler milyonların üzerinde milyonlarca veri saklayabiliyorlar. Cd lerin üretimi son derece temiz ortamlarda yapılır ve tek bir toz taneciği herşeyi mahvedebilir. Cd’ler orijinal cam disklerden yapılma kopyalanmalardır. İnce cam tabaka seçilmil bilgiyle doludur. Bilgi aktarıldıktan sonra 2 kimyasal olan astar boya ve resim uygulanır.

Disk hassas bir şekilde aygıttan geri alınır ve resim dayanıllı astar fanında 30 dakika içinde kurur. Suyu ya da bilgiyi asitle camın üzerine püskürtülür. Bilgi artık diske kazınmış olur. Disk metal kaplama aygıtına yerleştirilir ve sonraki adım ince nikel kaplamayı uygulamaktır. Bu elektronik biçimleme süreci sonunda kopyalamanın yapılacağı ilk kopya ortaya çıkar. Bu kopya diğer cd’lerin yapılacağı örnek kalıptır. Hazırlanmış  ve diğerleri için örnek olacak bu diskler polikarbonattan oluşur. Oluşturulan ilk örnek kalıp makinesine yerleştirilir ve artık seri üretim için ilk aşama oluşur.

Kalıba yerleştirildikten sonra kalıp sıkıca kapatılır ve  cd oluşturmak için kullanılan polikarbonat sıvısı kalıba enjekte edilir. Hazır olduğunda küçük yarı saydam disk şeklindedir. Disk artık cd okuyucunun okuyabilmesi için metal kaplamaya hazırdır. Robot bir kol diski kabından kaldırarak desteğe yerleştirir. Diski metalle kaplama çok basit ve hızlı bir işlemdir. Tamamen otomatik işleyen bir fabrikada bir günde yüzbin disk üretilebilir.

Diski korumak için üzerine ultraviyole bir vernik atılır ve kolayca kurur. Ve artık kullanılmaya hazırdır.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • Bant Nasıl Yapılır

      Bant Nasıl Yapılır?

      Bant Nasıl Yapılır?              Günlük hayatta hepimiz bantlara ihtiyaç duyarız. Kimimiz duvara resim yapıştırırken, kimimiz yırtılan ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.