Burun Hastalıkları

Eyl - 3 - 2012
zikoroya

burunBurunun koku alma işlemi yanısıra en önemli görevi akciğerlere girecek havanın nemlendirilmesi ve ısıtılmalıdır. Ayrıca toz ve pislikler İçin de süzgeç görevi yapar. Yüzdeki kemikler içindeki boşluklar byruna açılır. Bunlara ”sinüs” adı verilir. Sinüzit hastalığı bu boşlukların iltihaplanmasıdır.

Burun Akıntısı :

Nezle, grip ve üşütmelerde kısa bir süre akıntı olur ve geçer. Bazen daha uzun sürebilir. Bu takdirde müzminleşmiş demektir. Akıntı koyu, yapışkan ve cerahatli ise doktorun vereceği antibiyotikleri ve burun damlalarını kullanın. Su görünümünde, berrak ve saydamsa alerjiden ileri gelebilir.

Burun Çarpıklığı :

Ya doğuştandır, ya da daha sonra bir kaza sonucu olur. Çoğunlukla burun tıkanıklığına ve sık sık nezleye yol açar. Ameliyatla düzeltilir.

Burun Kanaması :

Her yaşta olursa da en çok çocuklarda görülür. Sebebi burun bölmesi ucundaki bir damarın zayıflaya rak çatlamasıdır. Burayı kurcalamak doğru değildir. Kanama olursa burnu iki parmak arasına alarak dışarıdan hafifçe sıkın. Kan durmazsa doktorunuza gidin. Burnu kanayan küçük bîr çocuğu arka üstü yatırmamalıdır. Yoksa kendi kanında boğulabilir, En uygun durum yana dönerek yatmak, ya da oturarak başı Öne eğmektir.

Buruna Cisim Kaçması :

En çok küçük çocuklarda görülür. Oyun oynarken birbirinin burunlarına leblebi; boncuk v.s. gibi şeyleri tıkarlar. Buruna kaçan cisim kolayca Çıkacak gibi değilse hiç ellememek gerekir. Bir Kulak Boğaz Burun doktoruna götürün. Küçük bir çocukta sebepsiz yere kanlı ve cerahatli burun akıntısı, içeriye bir şeyin kaçtığı şüphesini uyandırmasıdır.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • goz İltihaplanması

      Göz İltihabı ve Tedavisi

      Gözler göz çukuru denen iki kemik yuva içine yerleşmiş olup arkalarından çıkan göz siniri ile beyne bağlıdır. Görme ışık sayesinde ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.