Bağırsak DüğümlenmesiBağırsak invajinasyonu ya da ivegen bağırsak invajinasyonu diye adlandırılan bu hastalık, yaygın olmamakla birlikte, özellikle 12 aylıktan küçük bebeklerde görülür. Bağırsağın, komşu iki bölümünün birbirinin içine geçmesi ve içinin katlanmaz duruma gelmesi anlamına gelir. Bağırsak kaslarının hareketleri, bu birbiri içine giren bölümü daha da içe çekerek, çoğunlukla bağırsağın tıkanmasına neden olur ve genellikle cerrahi müdahale (ameliyat) gerektirir. Zamanında anlaşılmaz ve hemen tedavi edilmezse, bebeğin ölümüne yol açabilir.

Bağırsak İnvajinasyonu Belirtileri :

Bağırsağın iç içe geçerken, kasılmalar geçirmesi, bebekte şiddetli karın ağrısına yol açar. Bebek ağlar; ağrı yüzünden ayaklarını dümdüz gerer. Ama kasılmalar arasında, bebeğin bütünüyle normal göründüğü ve önceki sancı nöbetlerinden bitkin düşmüş durumda uyuyup kaldığı oldukça uzun dönemler yer alabilir.

Bebeğin bağırsak hareketleri başlangıçta normaldir; ama birkaç saat geçtikten sonra, bağırsağın iç içe geçmesinin etkisiyle, kakası müküsle karışarak jelatin kıvamına gelir ve kanla karışarak kırmızı bir renk alır. Özellikle kasılma nöbetleri sırasında, bebeğin rengi büyük bir olasılıkla solar; ateşi yükselir. Aynı zamanda kusma nöbetleri de geçirebilir.

Nedenleri :

Bağırsak invajinasyonuna yol açan neden bilinmemektedir. Çok ender rastlanmakla birlikte, çoğunlukla hiçbir neden yokken, apansızın ortaya çıkar: Başka hiçbir sağlık sorunu bulunmayan bir bebekte, nöbet apansızın başlar.Ayrıca, karın içindeki lenf bezlerinin büyümesine yol açmış bir soğuk algınlığını ya da başka bir virüs enfeksiyonunu da izleyebilir.

Bağırsak İnvajinasyonu Tedavisi :

Röntgen filminde bağırsak invajinasyonu görülürse ve baryum lavmanıyla düzelme olmazsa, ameliyata başvurulacaktır. Ameliyat, durumun şiddetine göre çok basit olabilir ya da bebeğin bağırsağının bir bölümünün alınmasını gerektirebilir. Ameliyat sonucunda tam iyileşme olasılığı yüksektir.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

    Benzer yazılar

    • Bebeklerde Çırpınma

      Bebeklerde Ani Çırpınma Tedavisi

      Bedenin şiddetli, istemsiz ve düzensiz hareketlerine, "çırpınma" adı verilir. Ortaya çıkması durumunda anne-babaları en çok üzen belirtilerden biridir. Ani Çırpınmanın Nedeni ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.