anjinEn sık rastlanan hastalıklardan biri de bademcik iltihabı (anjin) dir. Daha çok çocuklarda ve gençlerde olur. En göze çarpan belirtisi son derece yüksek ateştir. Ateş 41 hatta 42 dereceye kadar yükselebilir. Bunun yanısıra başağnsı, kırıklık, boğaz ağrısı ve bitkinlik de yapar. Boyundaki altındaki bezeler şişebilir. Anlaşılması için ağzı açıp bakmak yetişir. Anjin son derece tehlikelidir. Bunun nedeni boğazdaki iltihap değildir. Boğazda oturan mikroplar zehirlerini bütün vücuda yayar ve böbreklere, kalbe ve mafsallara zarar verir. Mafsal romatizması, kalp romatizması ve nefrit denen böbrek iltihabı daima anjinden sonra olur. Şu halde bütün bademcik iltihaplarının dikkatli bir şekilde tedavisi online casinos gerekmektedir. Eğer bu iltihaplar sık sık tekrarlıyorsa, bademciklerin ameliyatla alınması yerinde olur.

Anjin tedavisinde en etkili ilaç penisilindir. Tedaviye 7-10 gün devam edilir. Bu konuda doktorunuzun tavsiyelerini dikkatle yeırne getirin. Gelişigüzel ilâç kullanmaktan kaçının. Ayrıca ağrı kesici ateş düşürücü ilâçlar alınabilir. Nükseden anjinlerde aylarca penisilin hapı almak gerekir.

Anjin İçin Bitkisel Tedavi :

 • Taze sıkışmış pancar suyu ile gargara yapmak anjin tedavisi için çok önemli bir bitkisel çözümdür.
 • İncir ağacı yapraklarını kaynatarak yapılan gargara boğaz ağrısına iyi gelecek ve tedavide önemli rol oynayacaktır.
 • Adaçayı, karanfil gibi şifalı bitkilerin içilmesi çok önemlidir.
 • Yarım limon içerisine bir adet aspirin atarak dövün. Daha sonra limonu çıplak ateş üzerinde pişirin. İçerisindeki aspirin eridikten sonra ağrıyan yerlere sürüldüğünde ağrının kısa süre içerisinde dindiği görülecektir.
Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • gırtlak kanseri

   Boğaz Hastalıkları

   Boğaz ağrısının en sık görülen sebebi bademcik iltihabıdır. Bazen bu m temin şekilde uzayabilir. Bu takdirde yapılan tedavi fayda vermiyorsa ...

  • Bademcik İltihabı

   Bademcik İltihabı – Bademcik İltihabının Belirtileri

   Bademcik İltihabı – Bademcik İltihabının Belirtileri        Bademciklerimiz dilimizin arka tarafında boğazımızın her iki tarafında bulunan bağışıklık sistemimizin düzenli ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.