ASLAN ve KÖLE (Fabl Örnekleri)

Haz - 18 - 2012
zikoroya

ASLAN ve KÖLE   (Fabl Örnekleri)

Fabl ÖrnekleriÇok eski zamanlarda zengin bir adamın bir kölesi varmış. Bu köle bir gün dayanamamış ormana kaçmış. Ormanın içinde kendine kalacak bir kulube ararken bir ses duymuş, bu sesin  zor durumda kaldığı için inleyen bir aslandan geldiğini fark etmiş. İlk önce  korktuğu için kaçmaya çalışmış. Ama aslanın hiç kıpırdamadan yardım isteyen gözlerle ona baktığını görünce kaçmaktan vageçmiş. Aslan ağaçtan düşerken yaraladığı, kanayan pençesini uzatmış ona.

Köle aslanın uzattığı pençesine dikkatlice bakınca, pençesinde büyük bir dikenin saplandığını fark etmiş. Aslanın bu durumuna fazla dayanamayan köle hemen daranmış ve dikeni pençesinden çıkarmış sonra elbisesinden kestiği bir parça bezle yarayı sarmış.

Acısı azalan aslan ayağa kalmış ve kölenin yanına giderek ellerini yalamaya başlamış. Daha sonra köleyi almış  kendi yaşadığı mağaraya götürmüş. Yakaldığı avları kendisi yiyip birazınıda köle için alıp mağaraya götürüyormuş.

Aslan ile kölenin arkadaşlıkları fazla sürmemiş. Ormanda dolaşan avcılar ikisinide yakalamışlar. İkisini ayrı kafese koyup uzun süre aç bırakmışlar.

Kralın orda bulunduğu bir gün kafes açılmış. Herkes aslanın köleyi parçalayp yiyeceğini bekliyormuş. Önce avazı çıkana kadar kükreyen aslan büyük bir iştahla yemek için yanına yaklaştığı köleyi son anda tanımış. Kölenin önünde oturup bir kedi gibi kölenin ellerini yalamaya başlamış.
Herkez bu durum karşısında çok şaşırmışlar. Kral köleyi yanına çağırarak tüm hikayeyi ondan dinlemiş. Anlatılan hikayeden çok duygulanan kral köleyi affetmiş ve aslanında tekrar ormana salınması için emir vermiş…

Diğer Fabl Örnekleri

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • Sinekli Sinan

   SİNEKLİ  SİNAN Yasin Aynı işi yapardık Sinan’la. Ortağımdı o zamanlar. Tabi o zamanlar dediğim bundan beş yıl öncesiydi. Bizim gündüzümüz yatağa esir ...

  • kar tanesi

   The Snowflakes

   Orhan BİLİR The snowflakes have the wings. Their wings are made of light, poem or song. They aren't water, soap or ...

Bir Yorum

 1. rumeysa dedi ki:

  farkında mısınız?çok fazla bir kullanılmış…

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.