amfizemAmfizem Hastalığı:

Yaş ilerledikçe akciğerdeki elastik dokuların azalması sonucu ciğer eskisi gibi kasılamaz ve içinde hava birikmeye başlar. Göğüs şişer ve fıçı manzarası alır. Hava değişiminin azalması hava açlığı doğurur. Amfizemli hastalar kolaylıkla bronşit ve zatürre olabilir. Bunun için dikkatli bulunmaları gerekir. Bol ve temiz havada yaşamak bir hastalar için faydalıdır.

Astım Hastalığı ve Tedavisi :

Astım hastalığı krizler şeklinde gelir ve en çok gençlerde görülür. Hastalığın oluşunda ruhsal etkenlerin rolü büyüktür. Astım krizi sırasında bronşların içindeki ince kaslar kasılır ve nefes yolları daralır. Alınan havanın dışarı çıkması zorlaşır, bir kısmı içerde birikir. Göğüs ve akciğerleri şişer hava açlığı belirir. Hasta boğuluyormuş gibi otur. Astım hastalığının tedavisi için çeşitli ilâçlar mevcuttur. Çevreyi değiştirmek de bazı durumlarda fayda sağlayabilir.

Bronşit Hastalığı :

Akciğere hava taşıyan ince borucukların hastalanmasıdır. Birçok mikrop bu hastalığı yapabilmektedir. Ancak hava kirlenmesinin de önemi vardır. Temiz havada yaşayanlarda bronşite çok seyrek rastlanır. Bronşit kısa süreli veya uzun süreli olabilir. Her iki şekli de ciddi olarak tedavi edilmelidir. Çünkü bronşit hastayı zayıf düşürdüğü gibi daha birçok hastalıkların gelişmesine de yol açar.

Göğüs Ağrıları :

Göğsün ön kısmında hafif ve batıcı ağrılar bir çok zaman kasların ağrımasından ileri gelir. Göğüs kemiği ardındaki batıcı ve yırtıcı ağrılar, eğer öksürük ve balgam çıkarma da varsa bronşit ya da hava borusu iltihabına bağlıdır. Göğsün bir yanında şiddetli ve batıcı ağrı, ateş ve öksürük varsa zatürre, zatülcenp veya bronşit bulunduğunu gösterir. Bazen bu hastalıklar geçtikten sonra da göğüs zarında yapışma yaptıklarından ağrıya sebep olur.

Yazar Hakkında
zikoroya
Diğer Yazılarım: zikoroya

  Benzer yazılar

  • akciger

   Akciğer Kanseri ve Tedavisi

   İnsan vücudunda iki çeşit ciğer bulunmaktadır. Bunlardan birincisi karaciğer diğeri ise bugün inceleyecek olduğumuz akciğerdir. Akciğerler vücudumuzda tek parça halinde ...

  • bronsit

   Bronşit Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

   Ağız ve burun yolu ile alınan hava akciğerlere kadar bronş adı verilen hava boruları ile taşınır. Bunların iltihaplanmasına bronşit adı ...

zikoroya
bg

E-mail ile Yazılara Abone Ol:

Uyarı: zerkaya.com Üye ve Kullanıcıları, üçüncü kişilerin telif hakkı sahibi olduğu bütün fikri eser ve benzeri materyal ve makaleleri yayınlayamazlar. zerkaya.com Üye ve Kullanıcılarının, üçüncü kişilerin telif hakkına sahip olduğu materyal ve benzeri makaleleri yayınlamaları durumlarında, bütün hukuki ve cezai sorumluluk kendilerine ait olduğunu bildiririz. Yayınlaması uygunolmayan yada telif hakkı ihlali olduğu ispatlanan içerikler, iletişim sayfasından bildirilmelesinin ardından yayından kaldırılacaktır. Kullanım Koşulları ve Gizlilik Bildirimi için tıklayınız.